30 yılı aşkın bir süredir Evlilik Danışmanlığı yapan Dr. Gary Chapman'ın yazdığı 5 Sevgi Dili adlı kitaptan uzun zamandır alıntı yapmak istiyordum. Bu sefer ben fazla yorum yapmayayım, kitabın arka kapağından aldığım aşağıdaki paragraf, kitabın içinden seçtiğim bölümler ve orijinal siteden çevirdiğim paragraflar konuşsun...

Eğer sevginizi eşinizin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, ona sevgi gösterdiğinizi hiç fark etmeyecektir. Sorun iki ayrı dilde konuşmanızdadır. Belki kocanız cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bir akşam yemeği yemenin onu neşelendireceğini düşünüyorsunuz. O kendisini kötü hissetmeye devam ederken siz hayrete düşüyorsunuz. Veya, belki de eşiniz, çocuklardan ve televizyondan uzakta sizinle beraber olmayı çok arzuluyor. Hediye ettiğiniz çiçek de ona değer verdiğinizi anlatmıyor... Beş sevgi diliyle eşinize sevginizi etkili bir şekilde gösterip karşılığında gerçek sevgiyi bulmayı öğreneceksiniz.

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
fiziksel donunmayı anlamadığı için eşimden ayrıldı cok önemli ama ona anlatamadım
ve bitti
nurdan yıldırım 4 Mart 2010
#2
Lise zamanında ilk aldığım kitaptı.O kadar etkisinde kalmıştım ki ,her yeni tanıdığım insanın sevgi dilini tahmin etmeye çalışıyor,tanıdıklarımında sevgi dilinin ne olduğunu söyleyip kitabı öneriyordum.Yararı bana fazlasıyla oldu ,insanları olduğu gibi kabul edip sevmeyi öğretti.Ki o zamanlar en asi çağlarımdı.Şimdi beklentisiz çıkarsız sevgiyi yayıyorum çevreme ve her ne olursa olsun sevgi dili farklı bile olsa her insan sevmeyi biliyor diye düşünerek daha da mutlu oluyorum.
Derya TİRYAKİ 5 Mart 2010
#3
Sevgili Hakan,
5 sevgi dili kitaplarının hepsi( çocuklar için olanı, bekarlar için olanı, ilki vs.) harika kitaplar. Bir aile terapisti arkadaşımın tavsiyesiyle 3 sene kadar önce keşfetmiştim. Hissiyatım okuduktan sonra şuydu, hala da aynı ; keşke bize bunları okulda öğretselermiş...Ebeveyn koçluğu yaparken mutlaka tavsiye ettiğim, benimde çok yararlandığım bir kitap. Teşekkürler gündeme getirdiğin için.
Yasemin 31 Mayıs 2011

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Günlüğümden Son 2 Yazı

  • Sana nasıl yardım edebilirim?

    Yaklaşık 7 sene önce çalıştığım işyerinde kendimi çok sıkışmış hissederken posta kutuma bir mesaj geldi. İçimizdeki Tanrıdan başlığını taşıyan bu mesaj şöyleydi: Pek çok ruh, bu dönemde dünyadaki kargaşa ve karışıklık için bir çözüm arıyor. Bu...

    Devamını oku...

  • Mutlu olmayı bekleyenlerden misiniz?

    Geçtiğimiz günlerde bir danışanım sevgilisinden ayrıldığını söyledi. Nedenini sorduğumda "Beni mutlu etmiyordu" diye bir cevap verdi. Bu cevaba çok şaşırdım. Beni mutlu etmiyordu demek, "Ben kendi başıma mutlu olmayı beceremiyorum, gelen beni...

    Devamını oku...

Yüzleri Gülenler...

Koçluk alanlarDibe vurmuştum. Kendimi o kadar yalnız, çaresiz, cevapsız hissediyordum ki sanki hayat durmuştu. O güne kadar her şeyin üstesinden tek başına gelen ben artık kendime yardım edemiyordum. Evim, arabam, sevdiğim erkek bir anda ellerimden kayıp gitmişti. Dağ gibi borçlar da cabası… Nasıl oldu anlayamıyordum. Hareket edemiyordum. Sahip olduğum her şeyi kaybettiğimi zannettiğim o günlerde Hakan Bey`le tanıştık.

Onun sayesinde kendimi nasıl bu hale getirdiğimi anlamam çok uzun zaman almadı. Sonuçta her şey benim eserimdi bunu çözmek de bana düşüyordu. Hakan Bey`in yoğun desteğiyle adım atmaya başladım. Bu adımları atacak cesareti bulmak bile benim için mucizeydi.

Çalışmamız sadece 1 ay sürdü ve ben bu bir ayın sonunda sanki yeniden doğmuştum. Çalışmaya başlarken hayattan ne istediğimi bile bilmiyordum. Tek amacım girdiğim bu girdaptan çıkmak, nefes almaktı. Öyle bir çıktım ki hayatımın geri kalanını bile kurtardım diyebilirim. Kim olduğumu keşfetmeye başladıkça ne istediğim konusu da netleşti. Sonra o güne kadar korktuğum, kaçtığım her şeyle yüzleşmeye başladım. Yüzleştikçe cesaretim artıyor, kendime güvenim yerine geliyordu. Bir hedefim vardı artık anlamlı bir amacım vardı. Hakan Bey benimle yürüyüp benim doğruma göre adım atabilmem için cesaret veriyordu. Akıl vermiyordu, yol göstermiyordu. Ben ne istiyorsam onu başarmam için cesaret veriyordu, kendime inanmamı sağlıyordu.

Beni motive eden şeyleri yanıma aldım, dışarıya değil içime odaklandım, hedefime kilitlendim ve yürüdüm. Sadece önüme baktım. Beni zayıflatan her şeyi arkamda bıraktım.

Asla yapamam dediğim o kadar çok şey yaptım ki. Pek çok inancım değişti. Eski işe yaramayan düşüncelerimi, beni güçlendirecek şekilde değiştirmeye başladık. Hakan Bey`den öğrendiğim en önemli şey ise denemeden bir karar vermemem gerektiğiydi. Denemeye karar verdiğimizde de yapıyorduk zaten, olmuyorsa en azından buna cesaret etmeyi başarmış ve bir sonuç çıkarmış ders almış oluyorduk. Böylece geriye sadece bizi güçlendiren şeyler kalıyordu.

İlk somut adımı ortağımdan ayrılarak attım. Ödenmesi gereken borçlarım varken bunu yapmak çok büyük cesaretti benim için. Ama ben kendime inanıyordum. Hakan Bey`in motivasyon tarzı da farklıydı bana gösterdiği tek örnek bendim. Kendinizden güç almanızı sağlayarak motive etmek inanılmaz bir teknik. Ortağımdan ayrılmak hiç de korktuğum gibi olmadı, aksine gelirim 2 ayda 3`e katlandı. 1,5 yıldan önce ödeyemem dediğim borçlarımı Hakan Bey`in para yönetimi eğitimiyle 3 ayda ödedim. Mucize gibi bir şeydi.

Kendimle ilgili de pek çok çözümlemelerde bulundum. Her geçen gün özgüvenim, cesaretim, kendime olan saygım artıyordu. Artık kendimi seviyordum. Her gün başardıklarımı gördükçe kendimle gurur duymaya başladım. Hayatım yoluna girmeye başlamıştı. Artık daha özenli davranmalıydım.

Bu bir aylık çalışmadan öğrendiğim tek şey bu olsa bile ben yeniden başlamayı öğrendim. Ve bir hayatın ne kadar değerli olduğunu… İnsanın isterse kendini hayretler içinde bırakabilecek güce sahip olduğunu... Her gün  aslında mucizeler yaşadığımızı...

Hakan Bey`e  hayatımın bu en zor anındaki zarif dokunuşu için minnettarım. Işığının bir insanı daha aydınlatmış olduğunu bilmek eminim ne kadar doğru bir iş yaptığını kendisine bir kez daha kanıtlamıştır.

A. K., Satış Danışmanı, Antalya - Kasım 2009

Devamını oku

Tüm yüzleri gülenler için tıklayın